Pravilan položaj sedenja u hranilici
Aktivnost ručavanja i obedovanja predstavlja dragoceno vreme koje provodimo sa našom decom, pružajući im ne samo neophodne hranljive sastojke, već i priliku za negovanje zdravih porodičnih odnosa i učenje važnih životnih veština. Jedna od tih ključnih veština je pravilan položaj sedenja tokom obroka. Kako Vaše dete raste i razvija se, pravilan položaj igra presudnu ulogu u očuvanju zdravlja i dobrobiti.
U ovom članku istražićemo značaj pravilnog položaja u dečijoj stolici, počevši od izbora odgovarajuće stolice, sve do praktičnih saveta za roditelje. Takođe ćemo se pozabaviti značajem pravilnog sedenja i ulogom koju igra u razvoju Vašeg deteta. Saznajte kako možete obezbediti da Vaše dete ima udobno i sigurno iskustvo tokom obroka, stvarajući temelj za zdrav životni stil koji će pratiti Vaše dete kroz ceo život.
Zašto je pravilan položaj važan
Pravilan položaj u dečijim stolicama nije samo estetski aspekt, već ima dubok uticaj na rast, razvoj i dobrobit Vašeg deteta. Evo nekoliko ključnih razloga zašto je pravilan položaj u dečijoj stolici od suštinske važnosti:
- Podrška za kičmu: Pravilno sedenje u hranilici omogućava kičmi da se razvija pravilno. Nepravilan položaj može izazvati probleme sa držanjem tela i kičmenim stubom kasnije u životu.
- Sprečava neudobnost i bolove: Nepravilan položaj može dovesti do nelagodnosti i bola. Dete koje se nepravilno namesti u stolici često će biti nemirno i nervozno tokom obroka, što može dovesti do odbijanja hrane.
- Poboljšava varenje: Pravilan položaj pomaže boljem varenju hrane. Kada je dete uspravno i pravilno pozicionirano, stomak ima dovoljno prostora da funkcioniše ispravno, što doprinosi boljem varenju hrane.
- Razvoj motoričkih veština: Pravilan položaj u stolici podstiče razvoj motoričkih veština deteta. Dobar oslonac za telo i ruke olakšava detetu da nauči i primeni esencijalne veštine kao što su držanje pribora za jelo i samostalno hranjenje.
- Sigurnost: Pravilan položaj takođe ima veze sa sigurnošću. Deca koja sede pravilno u stolici manje su skloni padovima i povredama tokom obroka.
- Navikavanje na pravilan položaj: Naučiti dete da sedi pravilno u ranom uzrastu postavlja temelj za zdrave navike u budućnosti. Deca koja su naučila da sede u pravilnom položaju u detinjstvu verovatnije će nastaviti da vode računa o svom držanju tela i položaju dok odrastaju.
Izbor prave hranilice za dete
Izbor odgovarajuće dečije stolice je ključan korak ka obezbeđivanju pravilnog položaja i udobnosti Vašeg deteta tokom obroka. Na tržištu postoji širok izbor dečijih stolica, ali kako odabrati onu koja će najbolje odgovarati potrebama Vašeg malog mališana? Predlažemo Vam da pročitate naš članak „Vodič za kupovinu hranilice za bebe“, u kom ističemo ključne faktore koje treba uzeti u obzir prilikom biranja prave dečije stolice dete. Od pokrivanja tema nalik uzrastu i stepenu razvoja kom su namenjene hranilice, preko iznošenja prednosti i mana različitih vrsta hranilica, sve do saveta za kupovinu, saznajte kako da donesete pametnu odluku koja će pozitivno uticati na razvoj Vašeg deteta i obezbediti im sigurnost.
Šta podrazumeva pravilan položaj sedenja u stolici za hranjenje?
Kada pričamo o pravilnom položaju sedenja u dečijoj stolici, podrazumevamo da je dete spremno da napravi prelaz sa mleka na čvrstu hranu. Pod čvrstom hranom podrazumevamo piree od povrća i voća, kašice od kuvanih žitarica, pojedine mlečne proizvode i drugu hranu koja je nova u detetovoj ishrani.
Ako dete ne može da drži uzdignutu glavicu bez pomoći naslona hranilice, dete nije spremno za čvrstu hranu. Kada dete bude samostalno moglo da žvaće, mirno sedi i drži glavicu i vrat uspravljene duži vremenski period, spremno je za čvrstu hranu. Tada je vreme da dobro obratite pažnju na položaj tela bebe u stolici za hranjenje.
- Ispravno držanje tela - Pravilo 90-90-90 (ugao od 90 stepeni kod kukova, kolena i nožnih zglobova): Leđa treba da budu u potpunosti ravna, ramena u ravni sa kukovima. Kolena treba da budu savijena, stopala da se oslanjaju na oslonac za noge.
- Visina tacne: Tacna treba da bude u visini bebinih laktova. Ovaj položaj pruža bebi dovoljno prostora za pokrete rukama. Dete će moći samostalno da dohvati hranu sa tacne.
- Oslonac za noge: Oslonac za noge nije obavezan, ali je veoma korisan. Naime, kada se dete oslanja na oslonac za noge aktivirani su mišići jezgra odnosno trupa, koji održavaju pravilan položaj glave, vrata, kičme i kukova. Ovaj položaj omogućava detetu da lakše žvaće i guta hranu. Kada detetove noge nemaju na šta da se oslone, centar ravnoteže se pomera ka donjim leđima, što se negativno odražava na držanje deteta.
Na slici je prikazano dete koje pravilno sedi u stolici za hranjenje. Postoji ugao od 90 stepeni kod kukova, kolena i nožnih zglobova, a tacna/trpezarijski sto je u visini laktova deteta.
Kada dete smestite u stolicu, odmaknite se i pogledajte iz bočnog ugla da li je položaj deteta ispravan. Napravite izmene tamo gde je potrebno.
- Ako su ramena deteta iza linije kukova, postavite presavijen peškir iza leđa kako biste podstakli ravan položaj.
- Ako su ramena deteta ispred linije kukova, postavite urolan peškir iza donjeg dela karlice deteta kako biste podstakli ravan položaj.
- Ako beba ne može da dotakle oslonac za noge, pričvrstite kutiju ili knjigu za oslonac. Na ovaj način ćete podići visinu oslonca, omogućavajući detetu da pravilno postavi noge.
- Ako stolica nema oslonac za noge, postavite kutiju na pod deteta. Pričvrstite je najbolje što možete, kako bi dete moglo da se osloni na nju.
- Ako je tacna u visini bebinih pazuha, a ne laktova, postavite dete da sedi na knjizi kako biste ga izdigli na odgovarajuću visinu.
Pravilan položaj tela tokom obedovanja je veoma važan. On podstiče pravilno varenje, smanjuje gasove i nelagodnost i generalno čini proces prijatnijim i za dete i za roditelja. Nepravilno sedenje direktno utiče na bezbednost kod male dece, jer može izazvati gušenje.
Pravilan položaj sedenja za trpezarijskim stolom
Pojedine vrste hranilica, nalik višepoložajnim, imaju mogućnost da se koriste i kao trpezarijske stolice prilagođene deci. Na ovaj način uvodite i socijalni aspekat u detetovu rutinu obedovanja. Dete se uči manirima za stolom, uči kako da samostalno jede i da se ponaša u društvu porodice. Višepoložajne hranilice možete prilagoditi tako da odgovaraju stolu za ručavanje za odrasle:
- Visina stolice za hranjenje: Prilagodite visinu sedišta hranilice tako da odgovara visini stola. Visina bi trebalo da bude takva da detetovi laktovi mogu da budu savijeni pod pravim uglom dok drži pribor za jelo.
- Tacna: Skinite tacnu sa hranilice i odložite je na odgovarajuće mesto. Dete će umesto tacne koristiti trpezarijski sto kao podlogu.
- Sigurnost: Uverite se da je stolica stabilno postavljena, tako da ne postoji rizik od prevrtanja ili klizanja. Hranilice najčešće imaju gumene čepiće protiv klizanja ili točkiće koji se mogu zaključati u mestu.
Odabir odgovarajućeg pribora za jelo i postavka stola je takođe važna. Izbegavajte tekstilne stolnjake, jer ih deca lako mogu uhvatiti i povući, obarajući sve sa stola. Umesto toga, dobro rešenje su podmetači za stolove, najčešće plastični, koji se teže pomeraju, a lakše održavaju. Takođe, odaberite pribor za jelo koji je prilagođen uzrastu Vašeg deteta. Plastični ili gumeni pribor za jelo može biti bezbedniji za male ruke, ali pazite na oštre ivice koje mogu izazvati povrede.
Zaključak
Učenje i očuvanje pravilnog položaja tokom obroka kod dece ima duboke i dugoročne koristi za njihovo zdravlje i dobrobit. Pravilan položaj, koji uključuje sedenje sa uspravnim držanjem tela, pravilnim držanjem ruku i glave, postavljanjem trpezarijskog stola i stolice, kao i korišćenjem odgovarajućeg pribora za jelo, igra ključnu ulogu u sprečavanju problema sa kičmom, bolovima u mišićima i zglobovima, problemima sa varenjem i disanjem. Osim fizičkih koristi, učenje pravilnog položaja od malih nogu takođe podstiče razvoj motoričkih veština, samopouzdanje, i stvaranje zdravih navika u ishrani i držanju tela, što ima pozitivan uticaj na dugoročno zdravlje i dobrobit dece. Roditelji i staratelji treba da posvete pažnju pravilnom položaju tokom obroka kako bi obezbedili sigurno, udobno i zdravo iskustvo za svoje najmlađe članove porodice i postavili temelj za zdravu budućnost.